Logo Festival Radosti se zeleným textem a žlutým obrysem, ozdobené modrými květinami a ilustrací běžícího koně

Ročník 2023

Festivalová porota 2023

Ceny festivalu jsou odrazem osobností členů poroty, a právě proto jsme se ji snažili vybírat neméně pečlivě než program. A popravdě – sami jsme zvědaví, co právě tuto porotu osloví a zaujme nejvíc. Jaké ceny udělí, za co a komu? Protože i v tom má porota volnou ruku. Je to zkrátka další živé dobrodružství, do kterého jsme se pustili. 
Eva Farkašová - žena s dlouhými hnědými vlasy a brýlemi fotografovaná v interiéru s dřevěnými prvky v pozadí

Eva Farkašová

Slovenská ilustrátorka, kostýmní výtvarnice a scénografka. Její umělecká tvorba se zaměřuje na oblast divadelní a televizní scénografie, velký prostor v ní má i loutkové divadlo. Vystudovala scénografii na loutkářské katedře pražské DAMU, jejím prvním angažmá bylo Státní loutkové divadlo v Bratislavě. Dnes má za sebou stovky zrealizovaných inscenací pro televizi i divadelní scény po celém světě, stejně jako desítky úspěšných výstav doma i v zahraničí. Je také pedagožkou – učí na bratislavské VŠMU.
Milada Boráros - černobílá fotografie usmívající se ženy s krátkými tmavými vlasy a kšiltovkou, v pozadí dekorativní vzor s figurkami

Milada Boráros

Nezávislá autorka, dramaturgyně, režisérka a příležitostná scénografka loutkových inscenací. Absolvovala obor dramatická výchova na katedře výchovné dramatiky DAMU, už během studií spolupracovala coby výtvarnice, loutkoherečka a lektorka s loutkovým divadlem KARROMATO a se sdružením ROZTOČ. Žije a pracuje v Maďarsku, kde se svým mužem, scénografem Szilárdem Borárosem, založila nezávislou tvůrčí dílnu Magamura (Magamura Alkotóműhely).
Robert Jarosz - mladý muž s krátkými tmavými vlasy a strništěm v pruhovaném tričku, fotografovaný před světlým pozadím

Robert Jarosz

Polský divadelní režisér, dramatik a pedagog. Vystudoval režii na katedře loutkářského umění na Divadelní akademii ve Varšavě. Je označován za jednoho z nejzajímavějších polských dramatiků své generace, což dokládá množství cen, které jeho dílo nasbíralo. Je mimo jiné několikanásobným vítězem soutěže her pořádané Dětským uměleckým centrem v Poznani. Představení na motivy jeho textů byla uvedena na prestižních divadelních festivalech. Jeho texty byly čteny na prestižních divadelních festivalech v Gdyni a Varšavě.

Porota literární soutěže 2023

Ceny festivalu jsou odrazem osobností členů poroty – a právě proto jsme se ji snažili vybírat neméně pečlivě jako program. A popravdě – sami jsme zvědaví, co právě tuto porotu osloví a zaujme nejvíc. Jaké ceny udělí, za co a komu? Protože i v tom má porota volnou ruku. Je to zkrátka další živé dobrodružství, do kterého jsme se pustili. A těšíme se na výsledek!
Miloslav Klima - starší muž s bílými vlasy a knírem v tmavém kabátě, fotografovaný venku před kamennou stěnou

Miloslav Klíma

Dramaturg, vysokoškolský pedagog, dlouholetý prorektor pražské AMU, jedna z nejvýznamnější osobností české divadelní dramaturgie, které se věnoval na scénách napříč republikou. V 90. letech byl děkanem Divadelní fakulty AMU, kde dodnes vyučuje. Formoval novou, komplexně pojímanou podobu dramaturgie, významně ovlivnil řadu studentů, později výrazných tvůrců loutkového a alternativního divadla. V 80. letech minulého století, kdy působil v Divadle DRAK v Hradci Králové, vzniklo především ve spolupráci s Josefem Kroftou jeho několik legendárních a i mezinárodně úspěšných projektů, které oslovily jak mladé, tak dospělé publikum a patřily k nejvýraznějším divadelním počinům své doby.
Zoja Mikotová - žena s dlouhými šedivými vlasy a brýlemi v černém oblečení, stojící před barevným obrazem s geometrickými tvary v oranžovo-žlutých tónech

Zoja Mikotová

Režisérka a vysokoškolská pedagožka. Vystudovala činoherní režii na brněnské JAMU, deset let byla režisérkou a choreografkou v Loutkovém divadle Radost. V roce 1992 založila na Divadelní fakultě JAMU ateliér Výchovná dramatika Neslyšících (VDN), tématice divadla neslyšících se od té doby věnuje. Má za sebou stovky inscenací po celém světě, přednáší na konferencích, vede tvůrčí dílny, na DIFA JAMU učí neslyšící studenty a je školitelkou doktorandů.
Dora Bouzková - žena s dlouhými tmavými vlasy, jemně se usmívající, fotografovaná v interiéru s bílými obkladačkami a dřevěnými prvky

Dora Bouzková

Loutkářka, herečka, performerka a lektorka. Absolventka hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře a Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Už v průběhu studia v roce 2001 založila nezávislé profesionální divadelní uskupení Loutky bez hranic. V rámci tohoto spolku připravuje spolu s dalšími tvůrci inscenace a organizuje mezigenerační výtvarně-divadelní workshopy.
Pavla Nejedlá - usměvavá žena s krátkými hnědými vlasy a výraznými brýlemi v tmavě modrém vzorovaném oblečení, v pozadí police s knihami

Pavla Nejedlá

Redaktorka literatury pro děti a mládež brněnského nakladatelství Host, překladatelka z norštiny. Vystudovala bohemistiku a nordistiku na FF UK v Praze a norskou literaturu a jazyk v Bergenu a v Tromsø. Literárnímu překladu se věnovala už při studiu a na svém kontě má přes dvacet titulů, mimo jiné knihu Farářka od Hanne Ørstavikové, román Neklidní od Linn Ullmannové, dětskou knihu Kari Staiové Jonáš a Nenáš nebo dílo úspěšné švédské autorky picture booků Emmy AdBågeové – Ďolík. Na práci literární redaktorky ji nejvíce baví propojení literatury s výtvarným a dramatickým uměním, objevování nových výtvarných stylů a boření stereotypů.